INFO

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach 2014

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach

 

Po raz siódmy Kościół w Polsce obchodził Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach.  Z tej okazji w kościele ojców franciszkanów przy ul. Zakroczymskiej w Warszawie odbyły się główne uroczystości. Rozpoczęły się nabożeństwem majowym, któremu towarzyszyły multimedialne obrazy z życia Kościoła w Chinach związane z sanktuarium maryjnym w Sheshan koło Szanghaju.

Podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył prowincjał ojców franciszkanów, homilię wygłosił o. Damian Cichy SVD. Zwrócił on uwagę na trudną sytuację tamtejszych chrześcijan, którzy nadal nie mają wolności wyznawania swojej religii oraz na znaczenie obchodów tego Dnia w Kościele. „Dzień ten jednoczy wszystkich chrześcijan na świecie na rzecz pomocy duchowej i materialnej wiernym w Chinach, aby doświadczali wspólnoty z Kościołem powszechnym” – podkreślił o. Damian Cichy.

Po Mszy św. zebrani mogli zapoznać się z historią ewangelizacji Chin i obecnymi potrzebami Kościoła w Państwie Środka, którą przedstawił o. Tomasz Szyszka SVD. Prelegent cytując św. Jan Pawła II: „Nie pytajcie kiedy otworzą się dla nas bramy Chin. Otwórzcie najpierw zamknięte drzwi z waszej strony” – zaznaczył, że obchody Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach są wstępną odpowiedzią na wyzwanie świętego Papieża.

Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach został ogłoszony przez Benedykta XVI 27 maja 2007 r. w „Liście do Katolików Chińskich”  i przypada we Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych czczonej w sanktuarium maryjnym w Sheshan 24 maja.

W Polsce program obchodów tego Dnia wzorem poprzednich lat przygotowało Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ, którego głównym celem jest konsolidacja działań Polaków na rzecz Kościoła katolickiego w Chinach i promowanie postaw solidarności z narodami Chin.

 

 

 

   

informacja o ksiazce ks Kmiecika

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

„Dzielmy się wiarą”

 

to zbiór kazań i homilii ks. Antoniego Kmiecika, dyr. krajowego PDM (1995-2000), którego życiową pasją była troska o misje. Książka stanowi duchowy portret ks. Antoniego utkany refleksją, jak być prawdziwym świadkiem Jezusa Chrystusa i jak z mocą głosić Dobrą Nowinę.

 

Wyrażam swoją radość z faktu, że do rąk Czytelników – 10 lat po śmierci księdza profesora Antoniego Kmiecika – trafia zbiór jego kazań i homilii. Każdego, kto sięgnie po tę książkę, zabierze On w drogę, na której uczeń nieustannie stawia pytania swojemu Boskiemu Mistrzowi, aby później z mocą głosić  światu Dobrą Nowinę i być Jego prawdziwym świadkiem.

Ks. Andrzej Jeż, biskup tarnowski

 

 

Książka została wydana  przez Wydawnictwo PDM Missio-Polonia, do którego powstania przyczynił się śp. ks. Antoni Kmiecik, jako prodyrektor krajowy PDM (1990-1995).

 

 

   

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

JAN PAWEŁ II – SANTO SUBITO. ŚWIADECTWA ŚWIĘTOŚCI

 

Film dokumentalny przedstawiający historie ludzi, którzy doświadczyli spotkania z papieżem Janem Pawłem II. To spotkania, które zaowocowały zmianą ich życia.

 

Poprzez historie i doświadczenia prostych ludzi twórcy starają się odnaleźć odpowiedź na ważne pytanie: Co nam przynosi dar świętości Jana Pawła II? Dlaczego Jan Paweł II jest nadal tak bardzo obecny wśród różnych narodów, w tak różnych zakątkach świata?

 

 Przedstawione historie to między innymi:

 

- Paraiso, Kostaryka, świadectwo Floribeth Diaz, kobiety uzdrowionej za przyczyną Jana Pawła II. Stało się to tuż po Mszy beatyfikacyjnej naszego Papieża, którą Floribeth ogladała w telewizji. Lekarze nie dawali jej szans na przeżycie, ponieważ tętniak już był pęknięty.

 

- Kibeho i Ruhango, Rwanda. O objawieniach Matki Bożej w Kibeho i przepowiedzi o cierpieniu i wojnie w Rwandzie opowiada Nathalie, która doświadczyła tych spotkań. Matka Boża mówiła dużo o sensie cierpienia i związane jest to z kultem Bożego Miłosierdzia w Ruhango. Właśnie w czasie wojny domowej w Rwandzie w 1994 roku pomiędzy Tutsi i Hutu, w małej kaplicy w Ruhango schroniła się grupa ludzi z polskim misjonarzem. Ocaleli. Ruhango stało się miejscem pojednania, w którym głośno czczone jest Boże Miłosierdzie.

 

- Tokyo, Japonia, kiedy kilka lat temu u pani Michiko stwierdzono raka mózgu, żaden lekarz nie chciał podjąć się operacji, ze względu na bardzo trudne umiejscowienie. Jeden z jej przyjaciół podarował jej obrazek z Janem Pawłem II. Na odwrocie była krótka modlitwa do Błogosławionego. W USA znalazł się lekarz, który przyleciał do Japonii, zoperował Michiko. Odzyskała w pełni zdrowie. Zebrała grupę przyjaciół i poleciała do Polski, do Wadowic, żeby zaświadczyć, że to właśnie dzięki wstawiennictwu Jana Pawła II została uratowana. Michiko jest buddystką. W swojej galerii w Tokyo organizuje spotkania poświęcone sztuce i opowiada o swoim spotkaniu z Papieżem.

 

 

Poprzez te wszystkie świadectwa będzie można oglądać żywe oblicze Jana Pawła II. Ponownie zetknąć się z jego misją, która nie przeminęła.

 

W kinach od 2 maja.

 

Reżyseria: Piotr Dziubak

Rok produkcji: 2014

Język: włoski

Produkcja: Piotr Dziubak

Dystrybucja: TIM CINEMA

Muzyka: Stefano Ratchev

Zdjecia: Volker Tittle, bvk

Zdjęcia Liban: Erik Schimshar

Dźwięk: Silvio Reichenbach

Montaż: Giuseppe Bianco, ass. Giuseppe Coco

Koordynator produkcji: Claudia Davalli

Czas trwania: 90 min